اثرگذاری کلمات بر افراد: سه آزمایش علمی و چهار توصیه کابردی

روان شناسی به نام “جان بار” در نیویورک، افرادی را در معرض کلماتی مانند ناتوان، انعطاف ناپذیر، پا درد، نیازمند کمک و … قرار داد. وجه مشترک کلمات این بود که افراد را به یاد کهنسالی و پیران می انداخت.

آزمایش “اثرگذاری کلمات بر افراد” بارها در مراکز علمی معتبر دنیا به روش های مختلف انجام شده و نتیجه همه شان نیز یکی بوده است:

– روان شناسی به نام “جان بار” در نیویورک، افرادی را در معرض کلماتی مانند ناتوان، انعطاف ناپذیر، پا درد، نیازمند کمک و … قرار داد. وجه مشترک کلمات این بود که افراد را به یاد کهنسالی و پیران می انداخت.
شاید تعجب انگیز باشد ولی بعد از مواجهه افراد – که همگی جوان و سالم بودند – با این کلمات، سرعت راه رفتن و گام برداشتن شان نیز برای دقایقی کاهش یافت.

– رفتارشناسانی به نام های جان برگ، مارک چن و لارا باروز، افرادی را در دو گروه جای دادند. به گروه اول کلماتی مانند گستاخ، ستیزه جو، مزاحم و … دادند و از آنها خواستند جملاتی را در این باره بسازند و مرتب کنند. به گروه دوم کلماتی مثبت دادند، مانند اندیشمند، مؤدب و بافرهنگ.

سپس آنها را به اتاقی بردند که یک آزمایشگر در حال یاد دادن مرتب سازی جملات به یک فرد بود. آن فرد که همکار آزمایشگر بود (ولی اعضای دو گروه نمی دانستند)، خود را به کندفهمی زده بود. اعضای گروهی که در معرض کلمات منفی قرار گرفته بودند، زودتر از گروه دیگر از کوره در رفتند و وسط حرف های آن دو پریدند.

– در محافل آکادمیک آمریکا این 2 باور وجود دارد:
«آسیایی-آمریکایی ها در ریاضیات عملکرد بهتری دارند» و «زنان در ریاضی عملکرد ضعیف تری دارند».

با این سابقه ذهنی، دانمشندان دانشگاه MIT آمریکا دو گروه زن آسیایی-آمریکایی یکسان را در جلسه امتحان ریاضی نشاندند.

قبل از امتحان، با اعضای گروه اول درباره محل تولد، اصالت نژادی، زبان مادری و … صحبت کردند. هدف این بود که حواس آنها به نژاد آسیایی-آمریکایی شان جلب شود.

اما با گروه دوم درباره جنسیت و زن بودنشان حرف زدند.
هر دو گروه از نظر علمی در یک سطح بودند ولی یکی از گروه ها به وضوع عملکرد بهتری داشت:گروهی که در معرض بحث های مربوط به نژاد آسیایی-آمریکایی قرار گرفته بود.

کاربرد در زندگی:
– به طور جدی از افرادی که مخزن کلمات منفی و ناامید کننده هستند، فاصله بگیرید. این افراد بی آن که خود بخواهند و شما بخواهید، در عملکرد مغزی، رفتار و روحیه شما آثار منفی واقعی بر جای می گذارند.  در مقابل، دوستانی پیدا کنید که از واژه های مثبت استفاده می کنند.

– دارن هاردی، نویسنده کتاب بسیار معروف “اثر مرکب” می گوید که یکی از کارهای روزانه او، خواندن چند صفحه از کتاب های الهام بخش موفقیت است. او می گوید خواندن متن های انرژی بخش، قوای روحی اش را تقویت می کند. 
 شما هم هر روز، ولو یک صفحه هم که شده – بله، حتی یک صفحه – کتاب هایی با موضوع موفقیت را بخوانید و از اثر عجیب کلمات مثبت بر عملکردتان شگفت زده شوید.

– برنامه های غم انگیز تلویزیون، ترانه های غم آلود، تصاویر ناراحت کننده،متون ناراحت کننده، خبرهای منفی و نظایر این ها را از زندگی تان حذف کنید. حتی اگر تابلویی در اتاق تان هست که القای غم می کند، همین الان آن را از مقابل چشم تان بردارید. تصاویر نیز کلمه هستند.

– منتظر کلمات مثبت دیگران نباشید؛ هر روز چند کلمه مثبت درباره خودتان بگویید: درباره سلامتی تان،  توانایی هایتان، کارهای خوب تان، امکاناتی که دارید، تصمیمات خوب تان، انگیزه قوی تان و … .

این ها، جملات نصیحت گونه نیستند؛ بلکه آموزه های علمی هستند که دانشمندان زیادی بر روی آن کار کرده اند و اینک نتیجه تمام آن پژوهش های معتبر علمی در اختیار ماست تا زندگی مان را بهتر از قبل کنیم. مراقب “اثر کلمات” باشید، کلمات خیلی مهم اند و راستش را بخواهید همه ما محصول کلمات هستیم.

منبع: savadezendegi.com

اثرگذاری کلمات بر افراد: سه آزمایش علمی و چهار توصیه کابردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *